نظرسنجی هفتگی: گفت‌وگوهای صلح

«83% اعضای مجلس نمایندگان به این بارواند که گفت‌وگوهای صلح در مسیر درست در حرکت نیست»
هفته گذشته، پس از سخنرانی رییس‌جمهور در جلسه فوق‌العاده مجلسین شورای ملی در ارتباط به مسایل امنیتی و گفت‌وگوهای صلح، موسسه‌ی انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان (فیفا) در یک نظرسنجی با 53 تن از نمایندگان مردم از سراسر کشور در ولسی جرگه، پنج پرسش محوری در ارتباط به گفت‌وگوهای صلح، دستاوردهای شورای عالی صلح و نقش پارلمان در تامین صلح را با آن‌ها در میان گذاشت. فشرده یافته‌ی این گزارش نشان می‌دهد که اکثریت نمایندگان (83%) به این باورند که گفت‌وگوهای صلح در مسیر درست در حرکت نمی‌باشد و نیز (57%) آنان از تداوم روند گفت‌وگوهای صلح با راهکار موجود، حمایت نمی‌کنند. تقریبا تمامی نمایندگان که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند (98%)، قریب به اتفاق گفته‌اند که دستاوردهای شورای عالی صلح برای‌شان رضایت‌بخش نیست و (68%) آن‌ها نیز گفته‌اند که به نتایج این روند خوشبین نیستند. تنها 14 درصد گفته‌اند که پارلمان می‌تواند نقش بسیار موثر در تامین صلح بازی کند، اما 15 درصد دیگر گفته‌اند پارلمان در تامین صلح هیچ نقشی نمی‌تواند داشته باشد.

ادامه مطلب

 

مهاجرت جوانان کشور به مما لک دیگر ویا فرار سرمایه اساسی کشور

افزایش جوانان بیکار در افغانستان یکی از مشکلات جدی این کشور است. طی سال‌های اخیر میزان بیکاری رو به افزایش بوده است. هزاران جوان بیکار افغانستان را به شکل غیرقانونی ترک می‌گویند و راه دشوار مهاجرت را برای یافتن کار برمی‌گزینند. امروز فرار جوانان از کشور به امر معمول بدل شده است. در کشور ما کمتر خانواده‌ای وجود دارد که یکی از دلبندان‌شان در خارج از کشور تحصیل و یا کار نکند و تلاش برای بیرون رفتن، نزد بسیاری از جوانان ما وجود دارد. این‌که چرا این همه فرار جوانان رو به افزایش است، دلایل متعددی وجود دارد که عمده‌ترین آن‌ها: ناامنی، نبود زمینه تحصیلی و کار، فقر و بیکاری استبه همین دلیل بود که برای سه روز متوالی شماری از جوانان تحصیل کرده به‌دلیل نبود کار در مقابل شورای ملی افغانستان دست به تحصن زده‌اند. این شهروندان از سیاست‌های دولت وحدت ملی انتقاد کرده و مدعی شدند که جوانان بعد از ختم دوره تحصیلات دانشگاهی‌شان، قادر به یافتن کار نمی‌شوند و آنان مجبور به ترک کشور ویا رو آوردن به‌سوی اعتیاد می‌شوند. تحصن‌کنندگان در این حرکت علیه بیکاری شعار می‌دادند و از حکومت وحدت ملی خواستند تا زمینه کار و اشتغال را برای مردم فراهم سازد. این مظاهرات از قصر دارالامان آغاز شد و مظاهره کنندگان تا پشت دروازه‌های پارلمان راهپیمایی کردند. آن ها شعارهای «بیکاری دلیل فرار ما است»، «شایسته‌سالاری آری، واسطه‌بازی نه» و «بیکاری ناامنی است» را سر می‌دادند. جوانان اشتراک‌کننده در این تظاهرات هشدار دادند که بیکاری و فقر سبب شده تا شمار زیادی از جوانان به اعتیاد رو آورند و یا در صفوف گروه‌های مخالفین دولت جذب گردند. این جوانان می‌گویند 13 میلیون نفر در افغانستان بیکار هستند و لشکر بیکاران مجبوراند برای یافتن زندگی مناسب، راه کشورهای پیشرفته را در پیش گیرند. تا کنون آمار دقیقی از بیکاری در کشور ارایه نشده؛ اما آمارهای به نشر رسیده است که نزدیک از ده میلیون نفر در کشور بیکارند. نرخ بلند بیکاری همواره یکی از معضلات اجتماعی و اقتصادی کشور بوده که دولت افغانستان در این قسمت تاکنون دستاوردی نداشته است.

به نظر می‌رسد در شرایط کنونی این روند انتهاناپذیر است، زیرا تا زمانی که جنگ و ناامنی از افغانستان برچیده نشود، برای مردم کار و اشتغال مهیا نگردد و دامن فقر و گدایی همچنان هموار باشد، دلیلی وجود ندارد که به این روند پایان داده شود. خانواده‌های نیمه متمول شهری نیز از سرنوشت جوانان‌شان در اضطراب‌اند و به این خاطر تلاش می‌‌کنند تا نونهالان‌شان را به کشورهایی برسانند که هم از امنیت و هم تحصیل برخوردار گردند. این را خانواده‌ها موفقیت بزرگ و انجام مسوولیت خطیر در برابر فرزندان جوان و نوجوان‌شان می‌دانند. با توجه به ناهنجاری‌های کنونی این روحیه روز تا روز نزد خانواده‌های بیشتر می‌شود و با توجه به وضعیتی که در کل کشور حاکم است، در شرایط کنونی امید کمتری می‌رود که این روند پایان یابد و به عکس کشش جوانان برای ماندن در کشور و یا برگشت دوباره به افغانستان آغاز گردد. این مربوط به حکومت وحدت ملی و نهادهای خصوصی دست‌اندرکار جوانان است که باید تلاش‌های برای توقف روند فرار جوانان از کشور و برگشت دوبارۀ آن‌هایی که رفته‌اند را مهیا سازند، کاری که با ناهنجاری‌های کنونی تا حدی بعید به نظر می‌رسد.

پیشنهادات فیفا:

  1. تا زمانی که جلو تبعیض قومی و زبانی، فساد، زورگویی و ناامنی در کشور گرفته نشود، دولت نمی‌تواند مانع مهاجرت‌ها گروهی ویا فردی مردم شود. بنابراین دولت مکلف است تا در این راستا توجه جدی نماید.
  2. جوانان تازه فارغ التحصیل باید به مدت شش ماه به‌طور رایگان یا هزینه اندک جهت کسب تجربه کاری در وزارت‌خانه‌های دولتی و موسسات خصوص معرفی شوند.
  3. برای بهبود یک بخشی مشکلات جوانان حکومت مکلف است به جوانان فرصت بدهد تا در تصمیم‌گیری کشور سهیم شوند.
  4. دولت در راستا تامین امنیت اقتصادی و شغلی باید برنامه وسیعی را روی دست گیرد.

  5. [1]http://af.shafaqna.com

فیفا

کارته چهار٬ کوچه حجاری نجاری٬ عقب خانه علم و فرهنگ روسیه٬ خانه شماره # ۱۳ 

شماره تماس ۹۳۷۹۹۳۱۰۶۶۴+

| www.fefa.org.af

     

جستجو سریع

گالری تصاویر