چالش ها و تهدیدات امنیتی بزرگ ترین مشکل در برابر بانوان کاندیدا در انتخابات شوراهای ولایتی

فیفا طی کنفرانس مطبوعاتی با حضور رسانه ها، یافته هایش را از بررسی حقوق سیاسی زنان در محله ثبت نام کاندیداهای شوراهای ولایتی را اعلام نمود. این یافته ها نشان می دهد که بیشتر بانوان نامزد در شوراهای ولایتی با مشکلاتی مثل نبود امنیت، تهدید از سوی مخالفان مسلح، ارعاب، مشکلات فرهنگی، تبلیغات منفی برخی متنفذین محل و ملاامامان و تبعیض برخی مسوولین امنیتی و کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات رو به رو بوده اند.
این بررسی که از جریان دوره ی ثبت نام کاندیداها در 34 ولایت کشور از سوی تیم بررسی حقوق سیاسی زنان فیفا انجام یافته است، در آن با 272 تن از بانوانی که در شوراهای ولایتی خود را نامزد کرده اند، گفت وگو صور گرفته و چالش های عمده فرا راه آن ها به بررسی گرفته شده است.
خانم مرضیه فراز، مسوول بخش حقوق سیاسی زنان موسسه ی فیفا، در مورد این بررسی توضیحات ارایه نمود و یافته های مهم آن را با رسانه ها در میان گذاشت. خانم فرار گفت: ما برای انجام این بررسی، در هر ولایت تیم های بررسی را تشکیل دادیم و آن وظیفه داشتند تا با انجام بررسی میدانی و نیز انجام مصاحبه با بانوان نامزد در شوراهای ولایتی، چالش ها و مشکلات فرا راه آنان را یاداشت و به واحد مرکزی بررسی در کابل بفرستند.
خانم فراز گفت: اکثریت این بانوان در این ولایات گرچه از برخی ازمیکانیزم های و طرزالعمل های کمیسیون مستقل انتخابات راضی بوده اند، اما با تهدیدات امنیتی از سوی مخالفان مسلح و زورمندان محلی، عدم رعایت بی طرفی از سوی برخی از منسوبین امنیتی و بعضی از کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات و تبلیغات منفی برخی ملاامامان و بزرگان قومی علیه زنان، از مواردی نگران کننده ای است که بانوان نامزد در شوراهای ولایتی با آن رو به رو بوده اند.
در پایان کنفرانس، آقای فهیم نعیمی، سخن گوی فیفا ضمن ارایه ی پیشنهادات مشخص عنوانی نهادهای مربوطه از جمله کمیسیون مستقل انتخابات، وزارت داخله، به پرسش های خبرنگاران در پیوند به این گزارش نیز پاسخ دادند.

تفاهم نامه بین فیفا و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به تاسی از حکم مادهی (۵۸) قانون اساسی افغانستان «نظارت بر رعایت حقوق بشر در افغانستان و بهبود و حمایت از آن را٬ از وظایف و صلاحیت های اساسی این نهاد دانسته و شکایت هر شخص در صورد نقض حقوق بشری خود به این کمیسیون را٬ حق شهروندان مقرر می دارد» و همچنان بر مبنای ماده بیست و یکم و ماده پنچم « قانون وظایف٬ تشکیل و صلاحیت های کمیسیون» نظارت بر رعایت حقوق بشر و نظارت بر وضعیت حقوق بشر را از صلاحیت های اساسی این نهاد مقرر داشته است. بنابراین٬ از آن جایی که حق «انتخاب کردن»٬ « انتخاب شدن» و در کل حق مشارکت زنان...

ادامه مطلب...

فیفا

کارته چهار٬ کوچه حجاری نجاری٬ عقب خانه علم و فرهنگ روسیه٬ خانه شماره # ۱۳ 

شماره تماس ۹۳۷۹۹۳۱۰۶۶۴+

| www.fefa.org.af

     

جستجو سریع

گالری تصاویر