گزارش همایش معرفی جوانان برترسال


موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) همایش را تحت عنوان معرفی جوانان برترسال به‌ تاریخ 15 فبروری 2017 مطابق 27 دلو 1395 برگزارنمود. این همایش به منظورمعرفی 17 تن از جوانان برتر سال 1395 با اشتراک 100 تن نمایندگان نهاد های مختلف چون(مشاورین ریاست جمهوری ،نمایندگان ولسی جرگه ومشران جرگه، نمایندگان کمیته های جوانان احزاب سیاسی ، نمایندگان نهاد های بین المللی،فعالین حقوق جوانان و نمایندگان جامعه مدنی ومحصلین جوان ) درهوتل صافی لند مارک راه اندازی نمود.
در این همایش، افزون بر معرفی اهداف همایش، ارایه پریزنتیشن یافته های گزارش برنامه جوانان وپروسه های سیاسی (انتخابات) که به منظور بلند بردن سطح آگاهی وبینش سیاسی جوانان درسال پار راه اندازی گردیده بود، دورنما،چالش ها وفرصت های بعدی فراراه جوانان برترسال ضمن یک پنل به بحث گرفته شد.
اعضای پنل: ابومسلم شیرزاد(گرداننده برنامه های سیاسی)،احمد جاوید آریا(ریس نهاد خدماتی زنان افغان)،احمد خالد وقار(اداره امورریاست جمهوری)،احمد نصیر حیران(عضوپارلمان جوان)،بشیراحمد قاسانی(ژورنالیست فعال)،پامیرحساس(کارمند ریاست تکنالوژی و ارتباطی ولسی جرگه(،رنگینه کارگر(عضوشورای ملی)،سلطان شاه صفاری(استاد دانشگاه)،شیرمحمد انتظار(سخنگوی والی دایکندی)،صبری اندر(ریس موقت پارلمان جوان)،عبدالغفارنظری (مدیرارشد درکمپنی خصوصی)،کویتا صدیقی(معاون نهاد غذایی جهانی)،مریم حسینی(عضوشورای ولایتی کابل)،منیژه رامزی(سخنگوی سازمان خط نو)،فرحنازفروتن(گزارشگرسیاسی)،نورولی خپلواک(گرداننده برنامه های سیاسی)،واکمن امین صمیم(ژورنالیست فعال)،مریم آروین(تسهیل کننده پنل).


هدف همایش:
تقدیر و تجلیل از خوبی‌ها و خوب‌ها، فرهنگ پسندید‌ه‌ای است. همان‌طور که می‌باید کارکردهای ناصواب را نقد کنیم، باید از زحمات، جان فشانی‌ها و دستاوردها هم تقدیر نمایم و به آن ارج بگذاریم. تقدیر و تجلیل از کسی یا دستاوردی در واقع میزان توجه ما رانسبت به اهمیت کار دیگران نشان می‌دهد و همین باعث می‌شود که دیگران هم برای ما ارزش بیشتری قایل شوند. اهمیت قدردانی از زحمات دیگران مخصوصا جوانان باعث ایجاد انگیزه در آن‌ها می‌شود. وقتی که قدردان زحمات و تلاش‌هایی که جوانان دارند باشیم، روند کاری آن‌ها نیز بهتر از قبل خواهد شد و حس همکاری هم در آن‌ها بیشتر تقویت می‌گردد و باعث ایجاد انگیزه های مثبت خواهد شد.جواني دورانی ا‌ست كه همه آن را با عنوان‌هايی مثل بهار زندگي يا دوران طلايي عمرمان می‌شناسيم. بيشتر افراد در ميانسالی و پيری، هنگامی كه به جوان‌ها بر‌می‌خورند اولين نصيحتشان به آن‌ها اين است كه قدر جوانی‌تان را بدانيد و تا جوان هستيد زندگي خود را بسازيد. این دوره به دلیل توانایی‌ها و توانمندی‌های وافر فکری و فزیکی و نیز به دلیل انگیزه‌ها و تلاش‌های، از دیگر دوره‌های زندگی تفکیک می‌گردد. تلاش برای پیشرفت، خلق آثار و اختراعات، ابتکار و خلاقیت، نشاط و سرزندگی از شاخصه‌های اساسی این دوره می‌باشد. جوانان از محرک‌های اصلی توسعه و آینده‌ساز کشور هستند. از آنجایی که جامعه‌ی افغانستان یک جامعه‌ی جوان می‌باشد، حضور جوانان و دستاوردهای چشمگیر آنان را در تمامی عرصه‌ها محسوس است. حضور میلیون‌ها دانش‌آموز در مکاتب و هجوم صدها هزاری آن‌ها برای شرکت در امتحان کانکور سراسری برای ورود به دانشگاه‌ها و مراکز علمی، و نیز سطح بلند حضور جوانان تحصیل‌یافته در دانشگاه‌های داخلی و خارجی این ادعا را ثابت می‌کند. جوانان به عنوان حامیان مردم‌سالاری و نظام نوین مبتنی بر دموکراسی و رای، از پیشکسوتان و حمایت‌کنندگان اساسی نظام جدید در کشور هستند. آن‌ها با حضور میلیونی خود در چندین دور انتخابات در کشور و نیز سهم‌گیری فعال آن‌ها در حرکت‌های مدنی، مسوولیت و رسالتمندی خود را بیشتر از همه به خوبی و نیکی انجام داده‌اند. جوانان با حضور گسترده‌شان در رسانه‌های همگانی کشور و نیز شبکه‌های اجتماعی، بانی راه‌اندازی بحث‌های اساسی و سازنده در عرصه پیشترفت و فرایند ملت‌سازی بوده‌اند. از طرفی هم، صدها هزار جوان دیگر به هدف دفاع از مادروطن، با از خودگذری، فداکاری و جانبازی، قهرمانان در صفوف نیروهای امنیتی کشور علیه دشمنان می‌رزمند و مبارزه می‌کنند. آن‌ها با رشادت و از خودگذشتگی و مبارزه قهرمانانه‌ی شان علیه دشمنان مردم، شرایط زندگی آسوده و آرام را در شهرها و قرا و قصبات کشور فراهم کرده‌اند. هزاران جوان دیگردر میدان‌های ورزشی پرچم کشورمان را بلند نگه داشتند و افتخارات بزرگی را کسب کردند.
با این همه، متاسفانه آن چنان که می‌بایست از جوانان و دستاوردهای نیکوی‌شان تجلیل و تقدیر می‌شد، صورت نگرفته است. جوانانی هر ملتی، علمداران آن ملت‌اند و در بین ما این علم و علمداران کم‌یاورند. امروز دغدغه‌هایی بزرگ، پرِ پرواز را از اهالی نخبگان گرفته است و بزرگترین آن غربت فرهنگ تقدیر است. امروز بسیاری از جوانان و کهنسالان ما به‌رغم این که افتخارآفرینان بزرگی در عرصه‌های مختلف هستند، ولی آن‌چنان که باید مورد تقدیر و تجلیل قرار نمی‌گیرند. کم توجهی، هیچ‌انگاری، چشم پوشی در برابر دستاوردهای شان و انکار توانایی های مدیریتی و رهبری آن ها، باعث گردیده است که امروزه کشور دچار فرار مرزها شده و هزاران جوان تحصیل یافته و نخبه راه دشوار مهاجرت را در پیش بگیرد.
برنامه معرفی جوانان برترسال که یک ابتکارجدید درکشورمیباشد وبرای نخستین بارازسوی فیفا درسال 1394 آغازگردیده است. هدف ازاین برنامه شناسایی ومعرفی جوانان موفق وتشویق ایشان برای سهم گیری درپروسه ها وتصمیم گیری های سیاسی میباشد. دراین برنامه همه ساله ضمن تقدیرازجوانانی که درعرصه وپروسه های دموکراتیک دستاورد های چشمگیردارند، زندگی نامه وتمامی فعالیت های آن ها دریک مجموعه به چاپ میرسد.
محتویات همایش:
در آغاز همایش با تلاوت آیات چند ازکلام الله مجید که توسط محترمه ساجده اسدی قرایت گردید آغازشده، سپس سرودملی کشوربه دست نشرسپرده شد …
محترم محمد یوسف رشید (ریس اجراییوی – فیفا) ضمن خوشآمدید درارتباط به هدف ازراه اندازی همایش مذکورگفت: امروزه جوانان با چالش های فراوان چون مشکلات اقتصادی،سیاسی واجتماعی روبرواند. ولی جوانان نباید مایوس گردند، چون فعلا با وجود چالش ها فرصت های مناسب تحصیلی وشغلی نیز وجود دارد، که جوانان باید بیشترین استفاده را ازاین فرصت ها نمایند. آقای رشید اضافه نمود که: متاسفانه حکومت وحدت ملی به وعده های زمان کمپاین خود برای جوانان متعهد نبوده اند.
درادامه ابومسلم شیرزاد درارتباط به چالش های جوانان اشاره نموده گفت : بی باوری ها نسبت به توانایی های جوانان باعث گردیده تا بسیاری از جوانان مایوس شده وازمسیراهداف شان منصرف شوند. او میگوید که درزندگی هیچ گاهی ازناکامی نترسیده وبه مبارزه خویش ادامه داده است. دورنمای آقای شیرزاد را توکل به خدا درکارها،هدفمند بودن و پشتکارتشکیل میدهد. آقای شیرزاد روی تصمیم قاطع جوانان تاکید داشته گفت که جوانان باید درقدم اول تصمیم قاطع داشته باشند، واین زمانی خواهد بود که هیج مانع سد راه شان شده نمی تواند، مانع ممکن جوانان را ازرسیدن به هدف برای یک مدت سد شود ولی هیچگاهی ازهدف نهایی مانع شده نمی تواند.
سپس جاوید آریا یک تن ازپنلیست ها نیزروی چالش های چون بی باوری های نسبت به توانایی های جوانان، عدم اعتماد به نفس جوانان ،چالش های اقتصادی ،سیاسی اجتماعی تاکید داشته گفت: "جوانان باید اعتماد به نفس خویش را تقویت ببخشند و روی تحکیم روابط سالم دراجتماع کارنمایند زیرا امروزه ارتباطات درجهان حرف اول را میزند."
احمد خالد وقاریک تن ازجوانان برتر ضمن سپاسگذاری از ابتکارفیفا برای معرفی جوانان برترسال افزود که بزرگترین چالش سد راه جوانان همانا مشکلات اقتصادی، عدم دسترسی به خدمات آموزشی ،مشکلات امنیتی وتعصبات وتبعیضات قومی بوده، ودورنمای وی را راه یابی به شورای ملی کشورتشکیل میدهد زیرا وی میخواهد تا صدای سایرجوانان را ازین طریق به گوش دولت مردان برساند.
احمد نصیر حیران یک تن ازجوانان که ضمن این همایش به معرفی گرفته شده بود گفت که: دلیل حضوروی درجمع نهاد های جامعه مدنی مطالعه جامعه شناسی ودرک وآسیب شناسی اوضاع کنونی کشورتشکیل میدهد.وی علاوه نمود که تعهد وهدفمندی وی باعث گردید تا با انگیزه وتعهد بیشتربه پیش رود. وی به حضور جوانان درافغانستان ازدو دریچه میدید اول جوانان به عنوان فرصت کلان ودوم تغییربزرگ. وی علاوه نمود که دولت ونهاد های جامعه مدنی باید روی تقویت مشارکت سیاسی جوانان،تعقیب تعهدات جامعه بین المللی ،تامین حکومتداری خوب،تامین عدالت اجتماعی کارنماید.
آقای بشیراحمد قاسانی یک تن از ژورنالیستان فعال کشورازفقر،اعتیاد وبی کاری به عنوان چالش های سد راه جوانان یادآوری نموده اضافه نمود که جوانان زمانی میتواند موفق شوند که با این همه چالش ها فایق آیند. وی درپهلوی آن ازفرصت های که اززمان ایجاد حکومت وحدت ملی بمیان آمده نیز یادآوری نموده گفت : اززمان ایجاد حکومت وحدت ملی میزان مشارکت جوانان درکرسی ها وتصمیم گیری های سیاسی افزایش یافته است که میتوانیم حضورجوانان را درمیان وزرا،سفرا،معیینان،والیان دید.وی دراخیر گفت :با وجودیکه افغانستان یک جامعه ایده آل برای جوانان نیست اما جوانان افغان باید درهمین جامعه زندگی کرده وآنرا جامعه ایده آل خود بسازند.
پامیرحساس یک تن ازجوانان برترسال رازموفقیت خویش را دراراده متین خویش میداند. وی دررابطه به فرصت های که برای جوانان دروضعیت کنونی وجود دارد نیز اشاره نموده گفت که جوانان باید ازفرصت های تحصیلی بیشترین استفاده را نمایند. پیام وی برای سایرجوانان این بود که جوانان باید درقدم اول تصمیم قاطع اتخاذ نمایند وهمواره درزندگی دارای برنامه های بدیل باشند.
خانم رنگینه کارگر یک تن دیگرازجوانان برترسال درارتباط به چالش های که یک بانوی جوان حین کمپاین های انتخاباتی مواجه میگردد اشاره نموده گفت که بانوان افغان تا زمانیکه اجازه خانواده خویش را نداشته باشد نمی تواند به کارزارهای سیاسی بپردازند او همچنان اضافه نمود که درحین کمپاین های انتخاباتی همواره خود وفامیل اش مورد تهدید واذیت قرارداشتند.
سلطان شاه صفاری یک تن ازجوانان دیگر که ضمن این همایش به معرفی گرفته شده بود گفت که وی دردیارمهاجرت با مشکلات زیادی مواجه بوده ، وی درادامه روایت های خوبی ازداستان های زندگی خویش داشت. وی درساحه حقوق کتب زیادی نوشته ودرپهلوی آن صد ها مقالات را به رشته تحریردرآورده وبسیاری ازکتب درسی را به زبان پشتو ترجمه نموده است. وی ازفرصت های که برای جوانان نیز وجود دارد یادآوری نموده گفت که فرصت تحصیلی درپوهنتون های دولتی یک فرصتی خوب برای جوانان است.
شیرمحمد انتظاریک تن ازپنلیست ها تمامی تجارب زندگی خویش را درس های ماندگارواساسی برای خود میداند که همواره ازآن استفاده نموده است. وی درقسمت چالش های جوانان گفت : درافغانستان متاسفانه شرایط برای پذیرش جوانان وجود ندارد وفضای نا امیدی وبی باوری نسبت به توانایی های جوانان موجود است .
صبری اندر یک تن دیگرازجوانان برترسال گفت که معلولیت علاوه ازاینکه درزندگی وی باعث محرومیت شده ازسوی دیگر باعث ایجاد انگیزه مثبت ودلیل موفقیت وی نیز بوده است. خانم اندربا چالش های زندگی خویش همواره مبارزه نموده وبه آنها فایق آمده است. وی همواره درهرنهاد که ایفای وظیفه نموده است مقامات مربوطه را متوجه چالش ها ومشکلات جوانان نموده است.
آقای نظری درارتباط به چالش حوانان گفت :جوانان باید درمقابل چالش های خویش مبارزه نمایند. آقای نظری مدت یک دهه تجربه کاروفعالیت با نهاد های که درراستای حقوق جوانان کارمینمایند را دارد.او میگوید که جوانان عنصرعمده واساسی درجامعه میباشند وباید به مشارکت شان درعرصه های سیاسی ادامه دهند. زیرا جوانان نسل تغییر هستند.
درادامه خانم کویتا صدیقی گفت که جوانان نباید شرایط زیق افغانستان را بهانه ای برای زندگی خویش وانمود نمایند. وی افزود که درپهلوی مشکلات که وجود دارد باید به راه حل ها نیز اشارات باید داشت.او عدم اتحاد وهمبستگی جوانان را درجامعه امروزی یگانه دلیل پسمانی جوانان عنوان نمود.
مریم حسینی بانوی برترسال نیز همانند سایرجوانان دردیارغربت با مشکلات زیادی درقسمت تحصیلات خویش مواجه بوده است. او میگوید با وجودیکه چالش های زیادی درزندگی خویش داشته ولی هیچگاهی مایوس نشده است وبه مبارزه خویش درراستای تحقق حقوق زنان وجوانان ادامه داده است. دورنما خانم حسینی را کاروفعالیت وعرصه سیاسی تشکیل میدهد.
منیژه رامزی یک تن از جوانان برترسال ضمن سپاسگزاری ازفیفا برای راه اندازی همچو یک برنامه گفت که اینچنین برنامه های میتواند زمینه را برای شریک سازی تجربه های آن عده ازجوانان که دارای دورنمای قوی برای آینده استند مساعد میسازد. وازسوی دیگرباعث میگردد تا سایر جوانان نیز ازداستان های زندگی آنان آموخته ومسیرزندگی خویش را دریابند. بانو رامزی خودرا به عنوان قهرمان زندگی خود معرفی نمود که هیچگاهی منتظربقیه نبوده است تا برای او کاری را انجام دهد بلکه او خود همواره تلاش ورزیده تا به آرزو های خود نایل آید. اومیگوید زمانیکه بانوان جوان وارد کارزارهای سیاسی ومدنی میشوند با مشکلات مواجه خواهند شد، ولی باید این بانوان جوان به مبارزه خویش ادامه دهند.
بانو رامزی دهه های بحران وجنگ درافغانستان را دلیل آسیب پذیری ودرحاشیه ماندن جوانان میداند. او علاوه نمود که فرهنگ بزرگ سالاری درجامعه باعث میگردد تا جوانان ازکارزارهای سیاسی بدورمانده ویا بزرگان به این بهانه که جوانان آینده سازان کشوراستند فرصت امروزوفردا را ازجوانان میگیرند.
دورنمای خانم رامزی را کاروفعالیت درعرصه تقویت مشارکت سیاسی بانون جوان را تشکییل میدهد که دراین راستا کارهای نیز نموده وبه مبارزه خویش ادامه میدهد.
آقای نورولی خپلواک یک تن ازجوانان برترسال روی خود کفایی جوانان درعرصه اقتصادی تاکید داشت زیرا به عقیده وی زمانی که یک جوان به خود کفایی اقتصادی رسید میتواند درست تصمیم بگیرد که آیا وارد عرصه سیاست نیز شود یا خیر. وازسوی دیگر وی اتحاد واتفاق جوانان را دلیل موفقیت ایشان میداند.
واکمن امین صمیم یک تن ازجوانان که ضمن این همایش به معرفی گرفته شده بود گفت که مشارکت سیاسی جوانان حتمی بوده وجوانان باید ایمان قوی به خدا ورسول داشته واعتماد به نفس خود را تقویت بخشند. درضمن پیشنهاد وی را برای دولت رسیدگی به مشکلات جوانان تشکیل میداد.
فهیم صدیقی یک تن ازجوانان برتر که سال پار ذریعه این برنامه به معرفی گرفته شد درارتباط به اهمیت برنامه معرفی جوانان برترسال گفت که این برنامه همه ساله ازجوانان تقدیر وتمجید به عمل می آورد که دارای دورنمای قوی برای آینده باشند. او افزود که برنامه مذکوریک صفحه جدید برای نسل جوان بوده وزمینه تقویت مشارکت سیاسی جوانان را مساعد میسازد.
دراخیر همایش، با اعطای تحسین نامه ها برای تقدیر ازکار،فعالیت ودستاوردهای جوانان برترسال که ازسوی محمد یوسف رشید (ریس اجراییوی فیفا) برای ۱۷ تن ازجوانان برترسال اهدا گردید خاتمه یافت.

فیفا

کارته چهار٬ کوچه حجاری نجاری٬ عقب خانه علم و فرهنگ روسیه٬ خانه شماره # ۱۳ 

شماره تماس ۹۳۷۹۹۳۱۰۶۶۴+

| www.fefa.org.af

     

جستجو سریع

گالری تصاویر