فیفا یافته‌های خود از نظارتی انتخابات 1393 را اعلام نمود

کابل، پنجشنبه 3 ثور 1393
موسسه‌ی انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) طی یک کنفرانس مطبوعاتی با حضور رسانه‌های همگانی کشور، یافته‌های نهایی خود از نظارت بر انتخابات 1393 را به دست نشر سپرد. این گزارش سه صد صفحه‌ای، حاصل نظارت فیفا از تمام مراحل انتخابات 1393 می‌باشد.
در آغاز این نشست خبری، محمدیوسف رشید، رییس اجراییوی فیفا ضمن اشاره به بخشی از یافته‌های اساسی فیفا از روند نظارت انتخابات گذشته، به موضوع اصلاحات انتخاباتی پرداخت و از حکومت وحدت ملی خواست تا هر چه زودتر روند اصلاحات انتخابات را روی دست گیرد. آقای رشید گفت: با تکمیل شدن کابینه حکومت وحدت ملی، دیگر هیچ بهانه‌ای برای تاخیر در روند اصلاحات انتخاباتی نمی‌تواند وجود داشته باشد. او همچنین با اشاره به کمیسیون اصلاحات انتخاباتی، گفت: موضع ما از همان اول این است که این کمیسیون باید متشکل از افراد مسلکی، بی‌طرف و باورمند به دموکراسی و انتخابات باشد. آقای رشید همچنین در رابطه توزیع تذکره‌های برقی گفت: وزارت امور داخله و وزارت مخابرات و تکنالوژی به‌منظور شفافیت انتخابات آینده، باید هر چه زودتر روند توزیع شناسنامه‌های برقی را آغاز کنند. آقای رشید همچنین گفت: انتخابات گذشته برای همه‌ای ما آموزنده بود و باید از آن درس‌های زیادی آموخت، فیفا به‌عنوان یک نهاد مسلکی در بخش انتخابات، در پرتو درس‌های آموخته شده از نظارت این انتخابات، پیشنهادات واضح، روشن و موثری را برای بهبود و جلوگیری از تکرار آن به مراجع مربوطه ارایه کرده و ما امیدوار استیم کمیسیون اصلاحات انتخاباتی و در کل دولت افغانستان در فرایند اصلاحات انتخاباتی، آن را مدنظر قرار دهد.
سپس، انجینیر نعیم اصغری، مسوول برنامه‌های فیفا رشته سخن را به‌دست گرفت و در رابطه به محتوای این گزارش، معلومات ارایه کرد. آقای اصغری گفت: این گزارش شامل نظارت فیفا از تمامی مراحل انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای ولایتی سال 1393 می‌باشد که در چندین بخش گنجانیده شده است. آقای اضغری گفت: «این گزارش، نظارت فیفا از آغاز مرحله ثبت‌نام رای‌دهندگان، ثبت‌نام کاندیداها، دوره‌ی کمپاین کاندیداها، روز رای‌دهی، روند رسیدگی به شکایات، جریان شمارش آرا هر دو دور انتخابات و تفتیش صددرصدی آرای دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری را شامل می‌شود.» همچنین آقای اضغری در ادامه گفت: فیفا دریافته است که در جریان انتخابات 1393، قانون اساسی و قوانین انتخاباتی به کرات از سوی نهادهای مسوول انتخاباتی نقض شده است. آقای اصغری گفت: در مجموع، 36 مورد نقض قانونی را فیفا مشاهده کرده است که از آن میان دو مورد در قانون اساسی، 24 مورد قانون انتخابات و ده مورد قانون تشکیل، وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون‌های انتخاباتی را شامل می‌شود.
سپس همکاران بخش تخنیکی فیفا هر یک آقای عقیل آزاد و حکمت ساپی، به بخشی از یافته‌های اساسی این گزارش اشاره کردند و نیز پیشنهادات مشخصی را برای بهبود آن مطرح کردند. تفاوت آرای دور اول ریاست‌جمهوری با آرای انتخابات شورای ولایتی، تخلفات و تقلبات انتخاباتی، مشکلات در سیستم شمارش و جمع‌بندی نتایج، کاستی‌ها در روند رسیدگی به شکایات و عدم اجرای درست پروسه تفتیش آرای صددرصدی دور دوم از موارد عمده‌ای بود که با آن اشاره شد. [برای دریافت مکمل یافته‌ها به گزارش مراجعه کنید].
این کنفرانس خبری، در اخیر با ارایه پاسخ‌ها از سوی فیفا به پرسش‌های خبرنگاران به پایان رسید.

برای دریافت گزارش نظارتی فیفا از انتخابات 1393، روی لنک زیر کلک کنید:

گزارش نظارت انتخابات 1393

 

فیفا

کارته چهار٬ کوچه حجاری نجاری٬ عقب خانه علم و فرهنگ روسیه٬ خانه شماره # ۱۳ 

شماره تماس ۹۳۷۹۹۳۱۰۶۶۴+

| www.fefa.org.af

     

جستجو سریع

گالری تصاویر