نشست ولایتی در بامیان برگزار شد

در جلسه‌ی رو در روی وکیل و موکل در بامیان: مشکلات اساسی مردم بامیان مورد بحث و بررسی قرار گرفت

جمعه، 8 ثور 1396

در جلسه‌ی که به‌روز جمعه 8 ثور در شهر بامیان از سوی فیفا برگزار شد، مشکلات این ولایت در حضورداشت وکلای‌شان در شورای ملی و شورای ولایتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. نبود برق، عدم اسفالت سرک‌ها، ناامنی در مسیرهای منتهی به این ولایت و عدم حمایت دولت از باغ‌داری در این ولایت، چهار مشکلی مردم این ولایت بود که در این جلسه روی آن بحث و تبادل نظر صورت گرفت. آقای عبدالرحمان شهیدانی به‌نمایندگی از وکلای این ولایت در مجلس نمایندگان و آقای اسدالله اسدی به‌نمایندگی از شوای ولایتی این ولایت در این برنامه حضور داشتند و به‌مشکلات موکلین‌شان گوش فرادادند.

 

نخست در این جلسه، اشتراک‌کنندگان هر یک در پیوند به‌چالش‌های یادشده دیدگاه‌ها خود را مطرح کرده و از مشکلاتی یاد کردند که مردمان این ولایت با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. نبود برق در این ولایت، یکی از مشکلات بسیار جدی برای شهروندان بامیان می‌باشد. مردم با انتقاد از کارکرد ضعیف حکومت در جهت برق‌رسانی به‌مردم بامیان، از نرخ بلند برق نیز شکایت کردند. اشتراک‌کنندگان همچنان به عدم قیرریزی سرک‌های داخل شهر و سرک‌هایی که مرکز این ولایت را به ولسوالی‌ها وصل می‌کنند هم اشاره نموده و خواهان توجه پارلمان و حکومت را در زمینه شدند. دو مسیر اصلی که کابل را به بامیان وصل می‌کند، به دلیل فعالیت‌های گسترده جنگجویان طالب، ناامن بوده و سالانه قربانی‌های زیادی از مردم بامیان می‌گیرد. اشتراک‌کنندگان گفتند که امنیت نسبی ولایت بامیان، مرهون تلاش‌های خود مردمان این ولایت است و دولت در این زمینه نقشی موثری ندارد. آن‌ها حکومت را به بی‌توجهی به تامین امنیت جان و مال مردم بامیان متهم کرده و از وکلای خود خواستند تا بالای نهادهای امنیتی فشار وارد کنند تا در قسمت تامین امنیت راه‌های موصلاتی این ولایت، چاره‌ای بسنجند. عدم توجه دولت به باغ‌داری و عدم و مشکلات معارف و تحصیلات عالی، از مشکلاتی دیگری بود که اشتراک‌کنندگان روی آن بحث کردند.

bamyan2

 

در ادامه، آقای عبدالرحمان شهیدانی به‌نمایندگی از نمایندگان این ولایت در ولسی جرگه و آقای اسدی به نمایندگی از شورای ملی، به ایراد سخن پرداختند. آن‌ها ضمن اشاره به کارکردها و تلاش‌های‌شان در پیوند به مشکلات یادشده، از برنامه‌های آینده‌شان برای رفع این مشکلات نیز یادآوری کردند. آقای شهیدانی ضمن آن که به ناکافی‌بودن تلاش‌های گذشته اعتراف کرد، گفت: ما در حد توان خود، کارهای زیادی را انجام داده ایم، اما یک وکیل در نهایت یک کارت دارد.» همچنان آقای اسدی به بخشی از فعالیت‌های شورای ولایتی در جهت رفع این چالش‌ها اشاره نمود و وعده سپرد که مشکلات یادشده را با همکاران خود از طریق شورای ولایتی، تعقیب خواهد کرد.

این جلسه با ارایه پیشنهادات از سوی اشتراک‌کنندگان در پیوند به رفع این مشکلات، به پایان رسید. شهروندان بامیان با استقبال از فیفا برای برگزاری این برنامه، اذعان کردند که برای اولین بار است که رو در رو با نمایندگان‌شان، قرار می‌گیرند و می‌توانند راجع به مشکلات‌شان آزادانه صحبت کنند و نماینده خود را مورد پرسش قرار دهند. آن‌ها خواهان تداوم برگزاری همچو برنامه‌ها در این ولایت شدند.

2 - برنامه دانشجویان

در جلسه‌ی با دانشجویان دانشگاه بامیان: جایگاه، ساختار و وظایف پارلمان و شورای ولایتی مورد بحث قرار گرفت

شنبه، 9 ثور 1396

bamyan student1

به هدف بلندبردن آگاهی دانشجویان در رابطه به ساختار، وظایف، صلاحیت‌ها و کارکردهای شورای ملی، فیفا جلسه‌ی آگاهی‌دهی را برای دانشجویان دانشگاه بامیان در مقر این دانشگاه برگزار نمود. هدف از برگزاری این برنامه، فراهم‌آوری آگاهی در رابطه به نحوی کارکرد پارلمان و نقش وکیل به‌عنوان نماینده مردم می‌باشد. در این برنامه نخست از طرف فیفا در رابطه به قانون اساسی، ساختار نظام سیاسی، تفکیک قوا، وظایف و ساختار پارلمان، وظایف و صلاحیت‌های وکیل، روند قانون‌سازی، تصویب بودجه و بقیه موضوعات مرتبط به پارلمان ارایه گردید. در ادامه آقای محمدامیر محمودی عضو شورای ولایتی بامیان، در رابطه به حکومت محلی، نقش شورای ولایتی، وظایف و صلاحیت‌های شورای ملی به دانشجویان به شکل تفصیلی معلومات ارایه نمودند. در پایان این برنامه، دانشجویان پرسش‌های خود در رابطه به مسایل ارایه شده، بیان نمودند که متعاقبا از سوی فیفا و عضو شورای ولایتی بامیان به آن پاسخ ارایه گردید.

 

bamyan student2

فیفا

کارته چهار٬ کوچه حجاری نجاری٬ عقب خانه علم و فرهنگ روسیه٬ خانه شماره # ۱۳ 

شماره تماس ۹۳۷۹۹۳۱۰۶۶۴+

| www.fefa.org.af

     

جستجو سریع

گالری تصاویر