• پنجمین جلسه هماهنگی با نهادهای انتخاباتی و ذیربط انتخابات

  پنجمین جلسه هماهنگی با نهادهای انتخاباتی و ذیربط انتخابات

 • چهارمین جلسهٔ هماهنگی با کمیسیون مستقل انتخابات

  چهارمین جلسهٔ هماهنگی با کمیسیون مستقل انتخابات

 • اعلامیه ی مطبوعاتی برای نشر فوری ۳ عقرب ۱۳۹۶

  اعلامیه ی مطبوعاتی برای نشر فوری ۳ عقرب ۱۳۹۶

 • جلسهٔ هماهنگی فیفا با کمیسیون مستقل انتخابات

  جلسهٔ هماهنگی فیفا با کمیسیون مستقل انتخابات

 • اعلامیه‌ی مطبوعاتی فیفا در پیوند به اعلام زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات

  اعلامیه‌ی مطبوعاتی فیفا در پیوند به اعلام زمان برگزاری...

 • دومین جلسه همآهنګی نهاد های ذیدخل و ذیربط انتخابات

  دومین جلسه همآهنګی نهاد های ذیدخل و ذیربط انتخابات

 • مشرانو جرگه شورای ملی از فیفا تقدیر کرد

  مشرانو جرگه شورای ملی از فیفا تقدیر کرد

 • نشست ولایتی در بامیان برگزار شد

  نشست ولایتی در بامیان برگزار شد

 • طرح پیشنهادی برنامه عمل برای اصلاحات انتخاباتی ثور 1396

  طرح پیشنهادی برنامه عمل برای اصلاحات انتخاباتی ثور 1396

 • جلسه همآهنګی نهاد های ذیدخل و ذیربط انتخابات

  جلسه همآهنګی نهاد های ذیدخل و ذیربط انتخابات

 • نگاهی بر کارکرد صد روز نخست کمیسیون انتخابات

  نگاهی بر کارکرد صد روز نخست کمیسیون انتخابات

 • گزارش همایش زنان دررهبری

  گزارش همایش زنان دررهبری

 • گزارش همایش معرفی جوانان برترسال

  گزارش همایش معرفی جوانان برترسال

 • اجلاس دو روزه: بحث و گفتگو در مورد اصلاحات انتخاباتی و پشنهاد تهیه پلان عمل

  اجلاس دو روزه: بحث و گفتگو در مورد اصلاحات انتخاباتی و...

 • مرکز منابع فیفا

  مرکز منابع فیفا

نقشه انتخابات ۲۰۱۴

گزارش کنفرانس نشر اعلامیه اصول اساسی اصلاحات انتخاباتی

13 جدی 1395
410 times

موسسه‌ی انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان (فیفا) کنفرانسی را جهت نشر اعلامیه اصول اساسی اصلاحات انتخاباتی که به همکاری نمایندگان احزاب سیاسی و نهاد های جامعه مدنی طی پنج جلسه کاری تهیه شده بود، در هوتل انترکانتیننتال برگزار نمود. در این کنفرانس نمایندگان کمیسیون های انتخاباتی، اداره ارگان های محل، احصائیه مرکزی، اداره ثبت احوال نفوس و نمایندگان حکومت (ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه) نیز حضور داشتند. در ابتدا رئیس اجرائی فیفا روی اصلاحات انتخاباتی و مسوولیت های کمیسیون های انتخاباتی صحبت نموده، تاکید داشتند که کمیسیون های انتخاباتی باید شفافیت، استقلالیت، تخصص گرائي را در انجام مسوولیت های خویش در نظرداشته و با انتخابات منحیث یک پروسه برخورد نمایند نه یک پروژه. سپس محمد نعیم اصغری مسوول برنامه‌های انتخاباتی فیفا ضمن معرفی برنامه، ۴۱ اصل مندرج اعلامیه اصول اساسی اصلاحات انتخاباتی را که به کمیسیون های انتخاباتی، حکومت، شورای ملی، احزاب سیاسی، نهاد های جامعه مدنی مرتبط به انتخابات، رسانه های همگانی و جامعه جهانی مربوط میگردید را به خوانش گرفتند. بعدا هر یک از مهمانان شامل در پنل بالنوبه روی برنامه های کاری نهاد مربوطه خویش در قبال انتخابات و اصلاحات انتخاباتی صحبت نمودند. معاذالله دولتی کمشنر کمیسیون مستقل انتخابات ضمن یادآوری از تعین حوزه های انتخاباتی، متوازن سازی مراکز رایدهی، ابطال کارت های رایدهی، تهیه فهرست رایدهندگان، اصلاح ساختار تشکیلاتی کمیسیون، اصلاح طرزالعمل‌ها و معرفی رئیس دارالانشا منحیث اولویت های کاری کمیسیون انتخابات، وعده سپردند که با انتخابات منحث پروژه برخورد نخواهد شد بلکه در نهادینه سازی آن تلاش جدی خواهند نمود.


همچنان ایشان از نهاد‌های مدنی و رسانه ها خواستند تا در زمینه احیای اعتماد روی کمیسیون های انتخاباتی با کمیسیون های مذکور همکاری نمایند. بعدا غلام دستگیر هدایت کمشنر کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی تعهد نمودند که از تمام قوت، انرژی و امکانات خویش در راستای تدویر انتخابات شفاف استفاده خواهند کرد. ایشان موجودیت مشکلات مالی را یکی از چالش ها فراراه کارهای خویش خواندند اما اظهارداشتند که باوجود مشکلات مذکور روی اصلاح تشکیلات کمیسیون و نهادینه سازی کارها از طریق بهبود وضعیت دارالانشا اقدام خواهند کرد. همچنان تهیه اصول وظایف داخلی کمیسیون، ازمیان برداشتن فاصله میان کمیسیون و مردم، احیای اعتماد بالای کمیسیون را از اولویت های کاری خویش خواندند. سپس عبدالخالق عظیمی نماینده اداره احصائیه مرکزی تهیه فهرست رایندهندگان را جهت تامین شفافیت انتخابات مهم خوانده ابراز داشتند، هرگاه کمیسیون انتخابات از ایشان بخواهد ایشان آماده اند تا ارقام دقیق نفوس را به تفکیک جنسیت در اختیار این اداره قرار دهند اما کوچک ساختن حوزه های انتخاباتی را در شرایط امروزی کار مشکل خوانده از کمیسیون خواستند تا در زمینه، اوضاع و احوال کشور را درنظر داشته باشند. متعاقبا عبدالغیاث وردک رئیس واحد های اداری ارگان های محل با ارائه ارقام ولایات، ولسوالی‌ها، قریه ها و نواحی کشور، از کمیسیون های قبلی انتخابات انتقاد نموده گفتند که ایجاد ۷۰۱۸ مرکز رایدهی توسط کمیسیون انتخابات قبلی یک کارهای سوال برانگیز این کمیسیون بود چون افغانستان دارای ۴۵۵۹۱ قریه میاشد، بادرنظرداشت تعداد قریه ها و ولسوالی ها، ایجاد مراکز و محلات رایدهی غیر معیاری و بدون درنظرداشت اوضاع و احوال کشور بنظر میرسد. همچنان ایشان تذکر دادند که در جریان یک هفته دیگر اداراه جیودیزی و کارتوگرافی نقشه سرحدات تمام ولسوالی های کشور را بر اساس قراردادی که با ایشان صورت گرفته است در اختیار ارگان های محل قرار خواهند داد و در زمینه سرحدات ولسوالی ها مشکلی باقی نخواهد ماند. بعدا همایون محتاط رئیس اداره ثبت احوال نفوس از کارهای مهم این اداره که عملا روی دست گرفته شده و انجام آن در تامین شفافیت انتخابات نیز موثر خواهد بود، یادآوری نمودند؛ مانند مرکز ملی تثبیت هویت و آغاز پروژه دیجیتل سازی کنده های معلومات اتباع کشور. ایشان برنامه های مذکور را در راستای تثبیت هویت اتباع کشور موثر خوانده گفتند، کمیسیون انتخابات نیز میتواند برای تثبیت هویت رایدهندگان از برانامه های فوق الذکر استفاده نماید. آقای محتاط علاوه نمودند، ادراه ثبت احوال نفوس پیشنهادی را به شورای امنیت ارائه نموده است که در صورت منظور شدن آن، این اداره میتواند با استفاده از تجهیزات اداره توزیع تذکره، برای ذخیره سازی معلومات بایومتریک اتباع استفاده نموده و با گرفتن ۶ نوع معلومات، دیتابیس خویش را از معلومات اتباع کشور مملو سازد. در صورتی که تذکره برقی توزیع نگردد بازهم این اداره میتواند از معلومات مذکور استفاده نموده و در جلو گیری تقلبات انتخاباتی با کمیسیون انتخابات همکاری نمایند. همچنان ایشان از تعویض تذکره های ورقی خبرداده و آنرا شیوه‌یی برای تفکیک تذکره های اصلی و جعلی عنوان نمودند. ایشان ابراز نمودند، در صورتی که این پروژه تکمیل گردد کمیسیون انتخابات میتواند از تذکره های مذکور در انتخابات نیز استفاده نماید.
در اخیر نمایندگان ریاست جمهوری برگزاری انتخابات شفاف را از نیازمندی های کشور خوانده و همکاری خویش را در تدویر انتخابات شفاف و تطبیق اصلاحات انتخاباتی با کمیسیون های انتخاباتی و ادارات ذیربط اعلان نمودند. قابل ذکر است که در برنامه هذا از وزارت امور داخله نیز دعوت شده بود تا در مورد امنیت انتخابات و تطبیق روند اصلاحات انتخاباتی معلومات ارائه نمایند اما متاسفانه ایشان حضور نیافتند. 
این برنامه، بعد از امضای اعلامیه اصول اساسی اصلاحات انتخاباتی توسط نمایندگان احزاب سیاسی و نهاد های جامعه مدنی و ارائه کاپی آن به کمیسیون های انتخاباتی به پایان رسید.

کابل ـ ۸ جدی ۱۳۹۵

Rate this item
(0 votes)

فیفا

کارته چهار٬ کوچه حجاری نجاری٬ عقب خانه علم و فرهنگ روسیه٬ خانه شماره # ۱۳ 

شماره تماس ۹۳۷۹۹۳۱۰۶۶۴+

| www.fefa.org.af

     

جستجو سریع

گالری تصاویر